
Anja vant den nye konditorkonkurransen
Anja Haugland fra Sola Strand Hotel vant årets konkurranse for konditorlærlinger / unge konditorer under 23 år.
Konkurransen ble arrangert sammen med ASKO Servering Norgescup og TINE Matcup finalene 7.-8. februar på Jåttå videregående skole i Stavanger.
NKL (Norske Kokkers Landsforening), Lærlingekompaniet, NKL Rogaland, BKLF Rogalandmesterskapet og BKLF gjennomfører landsfinalen sammen. Målet er å finne en fremtidig konkurranseform for konditorlærlinger og etter årets konkurranse jan det være liten tvil om at dette blir fremtiden, sier arrangøren.
Her er resultatene
1. Anja Haugland, Sola Strand Hotel
2. Helle Nygård, Sirkus Renaa
3. Hanne Gaudland, Clarion Air, Sola
Oppgaven ble laget med bakgrunn i det som gjennomføres i liknende konkurranser for lærlinger og unge konditorer under 23 år, og med et blikk på Global Pastry Chef-konkurransene i WACS (World Association of Chefs Societies).
Hoveddommer var Morten Carlson fra Svenneklubben i BKLF og NKL Buskerud.
Dette var oppgavene
Oppgave 1 – en kake til Valentine’s day
- Kaken skal være til 12 porsjoner
- Kakens form er valgfri
- Kaken skal ha minimum en type bunn og minimum to typer fyll hvor et er laget med Tine Kremfløte
- Kaken skal ha valgfri overtrekk e.l.
Oppgave 2 – dessert til a la carte
- Lag en dessert til 4 gjester, som passer i en a la carte meny
- Desserten må minimum ha et bakverk, en coulis og en krem eller mousse som er laget med Tine seterrømme
- Desserten anrettes på en valgfri tallerken (du tar med tallerken selv)
- Desserten kan ikke bestå av noen støpte elementer, du skal vise ditt håndverk
- Desserten skal serveres til tre smaksdommere og en skal til fotografering
Oppgave 3 – Valentine praliner
- Det skal lages en type praliner av Valrhona Manjari 64%, støpt i form
- Minimum 12 stk.
- Fyll og dekor skal lages på konkurransestedet
Konkurransetiden var 4,5 timer